Şaibeli başkanlık referandumunun ardından halk, “Hayır biz kazandık” diyerek sokaklara çıktı. İstanbul’un hemen her yerine, diğer büyük şehirlere ve Türkiye’nin de pek çok yerine yayılan kitlesel eylemlerde halk “Hayır biz kazandık” diye haykırdı.

YSK’nın “Sandık mührü olmayan pusulalar geçerli sayılacak” kararı, AKP’lilerin sandık başlarındaki türlü usulsüzlükleri, Anadolu Ajansı ve lağıma dönüşmüş havuz medyasının türlü manipülasyonu; halkın “Hayır biz kazandık” demesine engel olamadı. AKP’nin milyonlarca lira harcadığı, devletin tüm imkanlarını seferber ettiği “evet” yenildi, halkın baskı ve zora karşı kendi elleriyle yükselttiği “hayır” kazandı. “Başkanlığa hayır, gençlik var” diyenler kazandı.

İstanbul’da “Hayır biz kazandık” diyen onlarca yurttaş, evleri basılarak gözaltına alındı. Toplamda 38 kişi hakkında yakalama kararı olduğu belirtilirken, sabaha karşı operasyonlarıyla evlerinden gözaltına alınan “Hayır biz kazandık” diyenler, avukatlarıyla görüştürülmüyor; dosyaya ilişkin fiili gizlilik kararı uygulanıyor. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın ne kadar süre gözaltında tutulacağı ise hala meçhul.

AKP ve Saray, halkı bir kavgaya davet ediyor. Kendilerinin de itiraf ettiği gibi, başka bir Haziran’dan çok korkuyorlar. Halkın “hayır” inadı, korkulu rüyaları olan Haziran’ı onlara hatırlatıyor. Hatırlatmaya devam edeceğiz! Gençliğin, bu deli gömleğini giymeyeceğini her gün, her yerde hatırlatmaya devam edeceğiz!

Memleketi dikensiz gül bahçesine çevirmeye çalıştıkları başkanlık referandumu boyunca her yerde “hayır”cıları gördülerse, bundan sonra da memleketin bütün meydanlarında “hayır biz kazandık” diyenleri görmeye devam edecekler!

Devrimci Yol’da Devrimci Gençlik

20 Nisan 2017