newroz_by_melkejal-d5fn60s
Dehak’laşıp bugüne gelen zulme karşı direnen Demirci Kawa’larız biz.

Ezilen halkın isyanının sesidir demirin örsünde dövdüğümüz.
Ateşler yakacak, ellerimizde çekiçlerimizle Saraylarınızı kuşatacağız.
Öfkemizi tavında biriktirip harlayacağız ocaklarımızda.
Bizim ocaklarımıza düşürdüğünüz acıların küllerinden doğacak,
Saraylarınızı başına yıkacak yangın.
Dilimizde türküleşen özgürlüğün dizeleriyle,
Ellerimizle öreceğiz Dehak’sız günleri…
Adlarınızı tarihin çöplüğüne giden,
Hitler’in, Mussolini’nin yanına ekleyeceğiz.

Newroz baharın, umudun, özgürlüğün ve kavganın günüdür. Mücadelenin birikimiyle harlanmış ateşin, güzel günleri doğurması için yürekleri ısıtmasıdır. Dehak’a taş biriktirme cüretidir. Newroz, Demirci Kawa şahsında halklaşan bir iradedir. Acının sultasında esmerleşen, varlığı yok sayılan Kürt halkının özgürleşme çığlığıdır. 21 Mart’ta yakılan ateşler, sömürüye, talana ve yok saymaya dayalı bugünün Dehak’larının saltanatını yıkmak içindir.

Bugün emperyalizmin özel yetkili partisi AKP, Kürt halkının demokratik taleplerini “çözüm süreci” muamması içinde tasfiyeye çalışmakta ve özgürlüğe giden yola “güvenlik paketleri”yle mayınlar döşemektedir.  Kürt halkının mücadelesini boğmak için her yolu denemektedir. Kürt illerine takviye 20 bin polis göndermekten, Newroz kutlamalarına saldırmaya kadar birçok yola başvurmaktadır. Ortadoğu’da AKP’nin palazlandırdığı işbirlikçi çeteler ellerini kollarını sallayarak sınırları yolgeçen hanına çevirmişken, Roboski’de emeğiyle yaşamaya çalışan köylüler hedef haline getirilmektedir. Kobane’ye yönelik IŞİD saldırısı teşvik edilmekte, Kobane protestolarında Kürt halkının üzerine kontra çeteler salınmakta,  Cizre’de devlet eliyle çocuklar katledilmektedir. Haseke’deki Newroz kutlamalarında intihar saldırıları gerçekleştirilmekte, Kürt halkına kan ve gözyaşı reva görülmektedir. Bugün bu yaşananların hepsinden bugünün Dehak’ları sorumludur.

Demirci Kawa şahsında simgeleşen ezilenin ezene karşı mücadelesini ortaklaştırmak bir zorunluluk halini almaktadır. Halkların ortak mücadelesi Dehak’ın sarayını başına yıkacaktır. Taksim-Amed hattını, Gezi-Kobane hattını birleşik bir şekilde inşa etmek gereklidir. Amed’in sesini Haziranca sahiplenmek, Haziran’ın sesine Amedce karşılık vermek, yürek, bilinç ve sokak yoldaşlığını büyütmek, Dehak’ı yerle bir etmenin koşuludur. Gelecek, birleşik mücadele içinde ortaklaşan halkların ellerinde biçimlenecektir.

Demirci Kawa’laşarak Dehak’a karşı mücadelede özgürlüğü kendi elleriyle yaratacak halklarımızın Newroz’unu kutlarız.